خانه » آشنایی با نمایندگان مجلس میانه؛ قسمت دوم: میرزا موسی سلیمی

آشنایی با نمایندگان مجلس میانه؛ قسمت دوم: میرزا موسی سلیمی

حجه الاسلام والمسلمین موسی سلیمی كمینی فرزند ستار معروف به “شیخ موسی” و “میرزا موسی” نماینده دوره اول، دوم و سوم مردم شهرستان میانه در مجلس شورای اسلامی در سال 1312 در روستای حصار میانه متولد شد و در مهرماه 1389 در 77 سالگی در تهران درگذشت.

 

میرزا موسی سلیمی نماینده دوره اول دوم سوم مجلس شورای اسلامی

میرزا موسی سلیمی نماینده دوره اول دوم سوم مجلس شورای اسلامی

 

 

خواندن و نوشتن ابتدائی را با آموزش قرآن در زادگاه خود فرا گرفت و در 18 سالگی برای تحصیل علوم حوزوی راهی حوزه علمیه شهر میانه شد كه در آن دوران با حضور علمای استواری مانند آیت الله زنوزی، آیت الله نیرّی ، آیت الله شیخ علی كتانی و آیت الله میرزا مسعود حجتی یكی از حوزه های علمیه مطرح استان بود. پس از سه سال راهی تبریز شده و یك سال نیز در مدرسه طالبیه تبریز تلمذ كرد و در سال 1334 در 22 سالگی برای تكمیل علوم حوزوی راهی شهر مقدس قم گردید و نزد آیات عظام دروس حوزوی را تا مرحله اجتهاد گذراند.

 حاج میرزا موسی سلیمی پس از تحصیل علوم حوزوی و تعمیم، برای تبلیغ شریعت مجدداً وارد میانه شده و در مساجد جامع و حاج علی اكبر به تبلیغ امور دینی و مسائل شرعی پرداختند اما از سال 1356 با فراگیر شدن نهضت اسلامی امام خمینی (ره)، سخنرانی های دینی شیخ موسی سلیمی رنگ و بوی سیاسی گرفته و مردم را نسبت به آرمان ها و شعارهای نهضت اسلامی آگاه می نمود.

 مرحوم سلیمی كه در كنار علمایی چون حجه الاسلام والمسلمین حججی نقش زیادی در آگاهاندن مردم نسبت به مسائل كشوری داشت پس از استقرار حكومت اسلامی ریاست دادگاه انقلاب شهرستان میانه را عهده دار شد.

 با آغاز به كار پارلمان جدید تحت عنوان مجلس شورای اسلامی و كنار گذاشتن مجلس ملی 24 دوره ای زمان پهلوی، میرزا موسی سلیمی از جانب مردم میانه همراه با حجه الاسلام والمسلمین میرسجاد حججی به عنوان دو نماینده مجلس شورای اسلامی راهی تهران شدند. البته میرزا موسی در مرحله اول رقابت انتخاباتی دوره نخست مجلس شورای اسلامی موفق به راهیابی مجلس شورای اسلامی نشد و با عدم تأیید فرد راه یافته به مجلس فرصتی پیش آمد تا مرحوم سلیمی در مرحله دوم با 16 هزار رای به عنوان نماینده دوم مردم میانه وارد مجلس شود. شیخ موسی سلیمی كمینی در دوره نخست مجلس شورای اسلامی با شكل گیری كمیسیون های تخصصی و عمومی وارد كمیسیون قضایی مجلس شده و یكی از اعضای این كمیسیون گردید.

 مرحوم سلیمی در دوره دوم مجلس شورای اسلامی نیز رقابت سنگینی داشت و در مرحله نخست موفق به ورود به مجلس نشد اما در مرحله دوم با كسب 36 هزار رای از مردم میانه به عنوان نماینده دوم مردم میانه یكی از صندلی های قرمز مجلس شورای اسلامی را تصاحب كرد. در این دوره نیز شیخ موسی سلیمی بنا بر تخصص خود وارد كمیسیون قضایی مجلس گردید.

 با آغاز رقابت انتخاباتی مجلس سوم، با حذف رقیب مجلسی خود مرحوم پزشكی ، رقیب انتخاباتی وی یعنی سیدسجاد حججی با رأی بالایی وارد مجلس شده و مرحوم سلیمی باز با 31 هزار رای به عنوان نماینده دوم مردم میانه وارد مجلس شورای اسلامی و كمیسیون قضایی مجلس شد.

 هر سه دوره نمایندگی مرحوم میرزا موسی سلیمی مقارن با تغییر و تحولات طبیعی ابتدای انقلاب و هشت سال جنگ تحمیلی شد و مردم میانه مانند بسیاری از شهرهای دیگر از نمایندگان خود انتظاری جز مسائل كشوری و مسائل جنگ نداشتند اما با پایان جنگ تحمیلی و شروع دوره سازندگی شاهد ورود نامزدهای انتخاباتی دانشگاهی و مدیریتی به صحنه رقابتی مجلس چهارم بودیم. شعارهای ریاست جمهوری و نمایندگان، “سازندگی كشور” بود و كسانی در این رقابت سنگین پیروز بودند كه برنامه های مهندسی شده و واقع گرا داشتند. ورود چهره های كشوری و منطقه ای مانند مهندس هاشمی، مهندس قنبری ممان، مهندس جم و … با برنامه ها و شعارهای تحوّل در منطقه راه را برای راهیابی نمایندگان سنتی تنگ كرده بود. مردم از نمایندگان خود دانشگاه، صنعت و راه می خواستند درحالیكه در شهرهای همتراز چنین برنامه هایی اجرا شده بود. اینچنین بود كه در دوره چهارم مجلس، میرزا موسی سلیمی پس از 12 سال نمایندگی صندلی خود را به دیگران داد و مجدداً به منصب قضاوت روی آورد و در مناصبی مانند ریاست شعبه 19 دادگاه حقوقی یك تهران و مشاور وزیر كار و امور اجتماعی به خدمت پرداخت.

 مرحوم میرزا موسی سلیمی یكی از چهره های انقلابی میانه دو فرزند خود را در راه آرمانهای انقلاب اسلامی تقدیم انقلاب كرد و تا آخرین دم عمر خود پشتیبان انقلاب اسلامی و آرمانهای آن باقی ماند.

 تحلیل و تدقیق در عملكرد سه دوره نمایندگی مرحوم سلیمی چنانكه باید و شاید نمی تواند قضاوت خوبی درباره آن مرحوم باشد چراكه سه دوره نمایندگی وی مقارن با فشار جهانی بر انقلاب اسلامی و محرومیت های كشوری بود اما در همان سه دوره نیز بسیاری از نمایندگان شهرهای همتراز با چانه زنی و رای زنی با مسئولین كشوری موفق به انتقال صنعت و دانش به منطقه خود شدند درحالیكه آن مرحوم در زمان نمایندگی خود هیچ عكس العملی نسبت به انحراف مسیر آزادراه تهران ـ تبریز نشان نداد تا میانه از شریان اصلی آزادراه فاصله بگیرد. هرچند دلیل اصلی انحراف آزادراه از میانه را سد استور و پرپیچ و خم بودن مسیر میانه مطرح می كردند اما همین كاهش 17 متری ارتفاع سد استور و تحمیل هزینه راه های پرپیچ و خم میانه به دولت آن زمان نیز می توانست مطرح شود. حداقل یك اعتراض یا نامه نگاری از ایشان می توانست كارنامه خوبی از آن مرحوم برجای بگذارد.

در خاتمه ضمن آرزوی شادی روح آن مرحوم یكی از نطق های پیش از دستور شیخ موسی سلیمی را از آرشیو مجلس استخراج كرده و خدمت همشهریان عزیز ارائه می نمایم. این نطق با لینك زیر در تاریخ 11 دی 1368 در جلسه 191 دوره سوم مجلس ایراد شده است.

لینك نطق: http://www.ical.ir/mashrooh/3-1356-0-e65/%D9%85%D8%AC%D9%84%D8%B3-%D8%B4%D9%88%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85%DB%8C/%D8%AF%D9%88%D8%B1%D9%873/%D8%AC%D9%84%D8%B3%D9%87191.html

بسم الله الرحمن الرحیم وبه نستعین و هو خیر ناصر و معین

با درود به روان پاک رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران حضرت امام امت خمینی بت شکن قدس سره الشریف (نمایندگان صلوات فرستادند.) وباددرود به رهبر عظیم الشان انقلاب اسلامی آیة الله خامنه ای (نمایندگان صلوات فرستادند) وبا درود به ارواح طبیه شهدا انقلاب وجنگ تحمیلی بالخصوص دو فرزند شیهدم محمود واحمد سلیمی که جا ن خودشان را در راه خدمت به اسلام وقرآن واعتلا کلمه توحید وتوحید کلمه اطاعات از مقام مقدس ولی امروز وولایت فقیه تقدیم نمودند جز اهماالله عن الاسلام والمسلین خیر اوباددرود به برادرعزیز وزیر محترم امور خارجه جمهوری اسلامی ایران وسرباز مقدم جبهه دکتر ولایتی سخنم را آغاز مینمایم.
۱ـ از مردم متدین ومتعهد وانقلابی وهمیشه در صحنه وقداکار ومجاهد وشهید پرور میانه وبخشهای (ترکمان وکاغذ کنان وترک ومرکزی ) صمیمانه وخالصانه تقدیر وتشکر مینمایم که این حقیر را مانند دوره اول ودوم برای دوره سوم مجلس شورای اسلامی نیز جهت خدمت در سنگر مجلس انتخاب نموده و رای دادند که از حقوق مشروع آنها دفاع نمایم وبنده همیشه مورد لطف ومحبت آنها قرار گرفته ام مدیون الطاف آنها هستم خداوند توفیق خدمت به همه ما عطا بفرماید. وبدانند که شب وروز برای آنها ومملکت آنها وبرای خدمت به مستضعفین در تلاش هستم.
۲ـ حمله نظامی ظالمانه وجنایتکار انه آمریکای ددمنش وضد بشر وبایمال کننده حقوق بشر را به مملکت ودولت مردم مظلوم پاناما شدیدا تقبیح ومحکوم مینمایم ای دولت آمریکا رویتان سپاه باد آبروی انسانیت وبشریت را با این حرکت ستمگرانه وبی شرمانه خود بردید اما هیچ شرم نکردید .اهل دنیا را بقضاوت می طلبم تا بدانند که زورمندان غیر از منطق زور وچپاول وغارت منطق دیگری ندارند. آنهاییکه بطور مزورانه دم از حقوق بشر وآزادی واستقلال ممالک وانسانها میزنند چه قدر در قول خود صادقند وچه اندازه برای انسانها ارزش قائلند به جهانیان توصیه مینمایم در مقابل این جنایت هولناک وضد انسانی بایستد ومشت محکم بدهان این ظالمان وغاصبان حقوق انسانها بزنند زیرا جواب زورمندان استقامت نشان دادن وریشه کن کردن آنها است تا این شجره خبیثه هست ثمره خبیت خواد داد امیدوارم اهل دنیا بیشتر بیدار باشند ورابطه با آمریکا را رابطه گرگ ومیش بدانند. .
۳ـ از دولت کثیف ومزور انگلیس وفرانسه که از شیطان بزرگ در وتو کردن تصمیات شورای امنیت سازمان ملل حمایت کردند اظهار انزجار وتنفر مینمایم وهم چنین ازدیگر دولتهای جهانکه لب روی لب گذاشته ومهر سکوت بردهان زدهد وکوچکترین دفاع از حقوق ملت مظلوم پاناما نکردند گلایه مند وخطاب بهمه آنها نموده ومیگویم چه بهتر است اسم انسان وبشر را روی خودتان نگذارید زیرا شما برای بشریت وانسانیت ننگ وعارید وهیچ حیوان دربند ولا یعقل بیشتر از آنچه شما انجام میدهید انجام نخواهد داد بر ملابگویم چشم تان کور مغزتان پوک وفکرتان کوتاه کوچکترین استقلال وآزادی را نداریم درپیش همه وجدانهای بیدار محکوم ومذمومومیه چه بهتر است ساعتی بخود آئید وآزادانه فکر بکنید خودتان را زیر زنجیر اسارت که به تمام وجود تان زده اید در آورید ومانند انسان وبشر آزاد فکر بکنید بیش از این شئون بشر را پائین نیاورید ظلم وتجاوز بیدادگری تاکی ؟ 
۴ـ حمایت کامل خود را از سخنان رهبر عظیم الشان انقلاب اسلامی حضرت آیة الله خامنه ای (حضار صلوات فرستادند ) در رابطه با حمایت ازمسوولین نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران اعلام مینمایم .به کسانی که غیر مسئولانه وناآگاهانه وگاهی مغر ضانه ومعاندانه در تضعیف مسئولان نظام تلاش مذبوحانه وناجوانمردانه بطور تهاجمی وغیر عاقلانه مینماید هشدار میدهم برای خدا وبرای حفظ عظمت وکیان اسلام وبرای حفظ حقوق انسانها دست ازاعمال غیر مربوط خو بردارند تیشه بریشه اسلام ومسلمین وخودشان نزنند آب به آسیاب دشمن نریزند دشمن را شاد ورهبر عظیم الشان را ملول وناراحت نکنند در حفظ صفوف وحدت بکوشند وقدمهای خدا پسندانه برای مملکت ومستضعفین جهان بردارند که رضای خدا ورسول وشادی ارواح طیبه شهدا وخانواده های شهدا اینجاست تفرقه افکنی وگروه بازی وبی تقوایی را کنار بگذارند تا مستحق رحمت وعنایت وامدادهای غیبی بشوند.
وبه رهبر عظیم الشان عرضه میدارم دو فرزند در راه پیشرفت مقاصد ومنویات امام امت دادم دو فرزند دیگر هم برای پیشرفت مقاصد ومنویات حضرتعالی که همان مقاصد ومنویات امام بزرگ مان می باشد وآن هم عین مقاصد اسلام است لاغیر تربیت مینمایم امیدواریم خدا وند این توفیق را بمن بدهد آن دو فرزند م را در راه منویات شما قربانی بدهم امیدوارم خداوند هم این دو قربانی دیگر را از من بلطف وعنایت خود بپذیرد .
۵ـ از امت شهید پرور میانه میخواهیم از امام جمعه محترم شهر حضرت حجة الاسلام والمسلمین آقای ارومیان که مرد باسواد وبا تقوی ومتعهد وانقلابی وسیاسی وعادل وکاردان ویا اخلاق میباشند حمایت کامل بعمل آورند در نماز جمعه شرکت کنند واستفاده کامل بنماید.
۶ـ با زتوصیه میکنیم از فرماندار محترم شهر حمایت بنمایند زیرا خدمتگزار موفق وصدیق وفعال میباشند از خدمات وزحمات ایشان تشکر مینمایم. 
۷ـ از خدمات مسئولین شهر میانه که با کمال وحدت وهماهنگی خدمات ارزنده ای را به مردم ارائه می دهند واز جهاد سازندگی وکمیته انقلاب اسلامی وشهر بانی ودادگستری وسپاه صمیمانه تشکر مینمایم.
۸ـ به وزیر محترم بهداشت درمان وامور پزشکی تذکر میدهم به وضع درمانگاههای شهر وروستا ها برسند که از نظر دکتر ودارو در مضیقه نباشند .
۹ـ به وزیر محترم راه وترابری در باره راههای نیمه تمام تذکر میدهم دستور فرمایند وکمک کنند هرچه سریعتر به اتمام برسد. 
۱۰ـ به وزیر محترم پست وتلگراف وتلفن درباره تلفن ترکمانچای وروستاها تذکر میدهم بذل عنایت بفرمایند. 
۱۱ـ به وزیر محترم دادگستری تذکر میدهم دادگستری میانه احتیاج شدید به چند نفر پرسنل اداری دارد ویک نفر قاضی هم خیلی ضرورت دارد ودرباره ساختمان برای قضاوت محترم شهر که غیر بومی هستندفکری بنماید. 
۱۲ـ در خاتمه برای همه مسئولین مملکت مخصوصا دولت فعال زحمت کش وخدمتگزار صدیق برادر عزیز حجة السلام والمسلمین آقای هاشمی رفسنجانی رئیس جمهور محبوب ایران آرزوی موفقیت ونیل به مقاصد بزرگ اسلامی وانسانی را مینمایم موفق باشند انشاالله تعالی والسلام علیکم ورحمة الله وبرکاته

 لینک اصلی:

http://vom.ir/index.php?option=com_content&view=article&id=4562;1390-08-06-12-50-04&catid=1;1390-05-18-09-06-38&Itemid=19

 

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها